Vonzó uticél egy attraktív vadászkastély - Schloss Niederweiden
Savoyai Jenő emlékére kiállítás sorozatot rendeztek két különböző helyszínen, különböző témákban "Jenő, a hercegi álarc mögött" címmel. Megpróbálják a nagy hadvezér emberi oldalát bemutatni, bár nem könnyű, mert viszonylag kevés dokumentum maradt fenn a magánéletéről. Savoyai Jenő impozáns vadászkastélyában tekinthetjük meg a kiállítás egyik felét november végéig, de a hányattatott sorsú, gyönyörű kastély minden évszakban elbűvölő.
Hol található? Ausztriában, Alsó-Ausztria tartományban, Bécs és Pozsony között, a hegyeshalmi határátkelőtől kb. 40 km-re, a 49-es főút mellett, Engelshartstetten és Groißenbrunn között. Térképen ITT.
Szinte a semmi közepén, az út mellett találhatjuk a kastélyt, de azért táblák felhívják rá a figyelmet és nagy, ingyenes parkoló is vár mellette.
Az alábbi fotó még akkor készült, amikor Mária Terézia 300 éves évfordulójára rendezett időszaki kiállítás volt a kastélyban. Természetesen most Jenő herceg kiállításának molinója mutatja az utat.
A kapu mellett rögtön begyűjthetjük a helyre és a kiállításokra vonatkozó ingyenes prospektusokat, illetve tájékozódhatunk a belépő árakról.
A kastély mellett két gazdasági épület is található: egy vadkonyha és egy édességműhely - pékség. A kapu mellett közvetlenül húzódó alacsony épület a konyha és étkező.
Vad-konyha van a bejárat mellé kiírva, mert itt vadakat főztek, és valószínűleg szó szerint.
Az egyik helyiségben van a tűz helye, ahol nyárson forgatták a kisebb-nagyobb (vad)állatokat.
A másik helyiségben pedig hatalmas ebédlő van berendezve. Milyen praktikus, hogy fentről lógnak a gyógy- és fűszernövények, akár mindenki maga ízesíthette ételét a feje fölül. :)
Oldalt kis tűzhelyek sora. Hány szakács sürgölődhetett a tűzhelyek körül, hány konyhalány, inas, szolga dolgozhatott a kezük alá, amikor az uraság nagyobb vendégseregének készítették a vacsorát?
Ernst Rüdiger, Starhemberg grófja 1685-ben vásárolta meg az Engelshartstetteni uradalmat Niederweiden falucskával együtt. Az egykori impozáns középkori vár, a Burg Grafenweiden párszáz méterre állt a jelenlegi kastélytól, de akkoriban is már csak egy rom volt, és az elhagyatott falut benőtte a bozót.
Ernst Rüdiger Graf von Starhemberg 1693-ban bízta meg a kor neves építészét, Johann Bernhard Fischer von Erlach-ot, hogy tervezzen egy vadászkastélyt a romos falu, Niederweiden közelében. Az építész a három alapformát (ovális, négyzet, téglalap) vette alapul, és ezeket kötötte össze egymással. Így lett középen egy emelt, ovális központi csarnok, és két oldalt, két kiugró épületrész.
1726-ban Prinz Eugen von Savoyen, azaz Savoyai Jenő gróf megvásárolta az Engelhartstetten-i uradalmat a vadászkastéllyal, az örvegy Maria Josepha von Starhemberg grófnőtől 177.000 Guldenért, és egyesítette a Hof-i uradalommal. Azóta mindkét kastély egy tulajdonban van.
A déli oldalon Jenő herceg létrehozott egy tágas kertet, melyben egy központi tengely osztotta ketté a mezőgazdasági célokra használt területet. Zöldséges kert és gyümölcsös is volt, valamint egy úgynevezett "öröm-liget", "öröm-erdőcske".
Ez a rokokó kert már az akkori kertépítési divat változását mutatta. Itt kis kanyargós utak, rejtett búvóhelyek és látványos, gondosan megtervezett pázsitos területek váltják egymást.
A műkedvelő hadvezér, Savoyai Jenő halála után unokahúga, Anna Victoria von Savoyen-Soissons örökölte mindkét kastélyt, majd két évvel később esküvőjük alkalmából thüringiai férjének, Joseph Friedrich von Sachsen-Hildburghausen-nek ajándékozta. Ezután a buja kert az újonnan épített szabadtéri színházával rengetegszer szolgált nagyszabású ünnepségek helyszínéül.
1754-ben azonban szükségesnek látszott mindkét kastély eladása. Egy négy napos ünnepség díszvendége Mária Terézia és férje I. Ferenc volt, akiknek a kastélyok megvételét tanácsolták.
Egy évvel később, 1755-ben jött létre az adásvétel, amikor Mária Terézia 400.000 Guldenért megvásárolta a két kastélyt, és férjének ajándékozta őket. A császári pár elsősorban vadászatra használta a kastélyokat és a környező erdőket, azonban már csak 10 évig élvezhették a helyet.
I. Ferenc halála után, 1765-ben Mária Terézia megbízta az udvari főépítészt, Nikolaus von Pacassi-t a kastély átalakításával. A lapos tető helyett magas manzárdtetőt kapott az épület. Egy oldalsó lépcsőház vezetett a kényelmes első emeletre, ahol négy lakosztályt is kínai papírtapétával és számos rézmetszettel díszítettek. Az ovális terem új kupolateteje pedig belülről csodás festés kapott. Az udvari festő, Jean-Baptiste Pillement egzotikus növényekkel, madarakkal és keleti zenészekkel festette tele a falakat.
(A fotó a wikipedia-ról származik.)
1770-ben a schönbrunni udvari kertész, Louis Flechier Mária Terézia kívánságának megfelelően a Hof-i kastély és Niederweiden között egy fasort, allee-t hozott létre.
Mária Terézia halálával azonban megkezdődött Niederweiden fokozatos hanyatlása. Az egyedi bútorok apránként átkerültek a Hof-i kastélyba, vagy Bécsbe. A gondozott kertek elvadultak. Amikor Ferenc József császár a Hof-i kastélyt katonai célokra adta, Niederweiden-ből is összegyűjtötték és elszállították az értékes képzőművészeti és művészettörténeti tárgyakat. Csak az üres falak, a használaton kívüli kastélyépület maradt.
Az első világháborúban a kastély földszintje lóistállóként szolgált, majd a monarchia felbomlásával a Niederweiden-i és a Hof-i kastély tulajdonjoga az államra szállt. A következő években a helyiségek egy részének a teteje beomlott, az ablakokat és ajtókat pedig összeszögelt deszkákra cserélték. A második világháborúban pedig az ovális terem kupolája is összeomlott. Az 1956-ban kezdődött renoválási munkálatokat egy hatalmas tűzvész szakította félbe. Majdnem a teljes tetőszerkezet leégett és a lépcsőház teteje is beomlott.
Végül 1986-ban, a "Prinz Eugen és a barokk Ausztria" országos kiállítás sorozat alkalmából átfogó helyreállítási munkálatok kezdődtek, ami a végérvényes pusztulástól mentette meg a kastélyt. 1987-ben alapították a Marchfeldi Kastélyok Egyesületét, mely több kiállítást is rendezett a Niederweideni kastélyban.
2002 óta a kastély főként rendezvényekre volt kibérelhető, azonban 2015-ben integrálták a Hof-i kastéllyal együtt a Schönbrunni palotát is fenntartó társaságba, azóta újra szinte állandó kiállítási helyszínként használják.
A nagy lépcsőházból nyíló emeleti termekben 2016-ban Ferenc József császár halálának 100. évfordulójára rendezett kiállítás sorozat egyik eleme volt látható. 2017-ben Mária Terézia 300. születésnapja alkalmából rendezett kiállítás sorozat egy része, Mária Terézia modernizációs törekvéseiről és reformjairól kapott itt helyet. 2025-ben pedig Savoyai Jenő bemutatására rendezett időszaki kiállítás.
Belépőjegy árak az időszakos kiállításra a Schloss Hof kastéllyal együtt:
- felnőtt 24 Euro
- gyerekek és ifjak 6-18 év között 13,50 Euro
- gyerekeknek 6 év alatt ingyenes
- élő vezetés a kiállításon + 5 Euro/fő
A kastély nyitva tartása: minden nap 10 és 18 óra között.
Remélem kedvet kaptatok, hogy megálljatok a Niederweiden-i kastély mellett, és megnézzétek Savoyai Jenő kiállítását. Nagyon sok plusz információ tudható meg a hercegről, persze németül és szlovákul tudók előnyben.
Innen pedig érdemes továbbutazni Schloss Hof-ig, ahol egy sokkal nagyobb és még szebb kastély található. November 29-it ott is megtekinthető az időszaki kiállítás egy másik része, de ott állandó kiállítás is van, meg hatalmas barokk park szökőkutakkal, és gazdasági udvar állatsimogatóval.
Az információk nagy része a kastély honlapjáról (schlosshof.at) származik.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.